среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 157
Во живо

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Злетово

home Живот и стил

Која е тајната на луѓето кои изгледаат како никогаш да не се уморни?

Која е тајната на луѓето кои изгледаат како никогаш да не се уморни?

Се чини дека некои од вашите колеги или пријатели стануваат многу рано наутро, а потоа имаат енергија и за работниот ден, а и за сите обврски потоа. А, вие изгледа како едвај да чекате да стигнете дома и да се препуштите на попладневната дремка.

Што е различно? Која е тајната на овие луѓе кои изгледаат како никогаш да не се уморни?

Тие вежбаат

Вообичаено, голем дел од луѓето кога се уморни, го прескокнуваат тренингот и забораваат на физичката активност. Но, овие луѓе вежбаат. Често тие вежбаат наутро, кога всушност ги зголемуваат нивоата на енергија, а го намалуваат стресот.

Гледаат смешни видеа

Науката вели дека само едно триминутно смешно е доволно за да ја обнови вашата енергија и да ги зголеми нивоата на вашата продуктивност.

Тие се фокусираат на нештата кои едвај чекаат да се случат

Наместо да се нервираат што мораат целиот сончев ден да го поминат во канцеларија, тие размислуваат за нештата кои ги восхитуваат. Го планираат викендот или пак одморот.

Поминуваат време во природа

Иако станува збор само за прошетка до продавницата за да купат Кока Кола, овие луѓе поминуваат време надвор. Промената на околина им помага да ја победат својата напнатост и поспаност.

Наоѓаат време за себе

Тие одредуваат дел од денот кога ќе поминат време правејќи ја нивната омилена активност, без оглед на тоа дали станува збор за јадењето на нивниот омилен сладолед или пак читањето на нивната омилена книга.

Остануваат хидрирани

Тие пијат вода во текот на целиот ден.

Се исклучуваат

Земаат дел од денот кога целосно се исклучуваат од технологијата, од постојаниот звук на известувања на нивниот телефон или компјутер.

Локални избори 2021