понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Живот и стил

Кои се всушност причините за првут и како да се реши овој проблем?

Кои се всушност причините за првут и како да се реши овој проблем?

Најчестите причини за првут се алергиите, стресот и климатските услови, но исто така и прекумерната консумација на зачинета или солена храна. Првутот може да се ублажи со масло од бадем, а треба да се избегнува мрсна и зачинета храна.

Една од главните причини за првут е габата Pityrosporum ovale, која природно ги населува фоликулите на косата и, со размножување, предизвикува воспаление и лупење.

Првутот е исто така под влијание на појава на болести како што се дерматитис, прекумерна работа на лојните жлезди, но и многу други причини како што се алергии, козметика, климатски услови.

Причини за првут
Иако оваа состојба не го загрозува здравјето, неправилното лекување или занемарување може да напредува во потешка состојба, како што е себореичен дерматитис за кој е потребно многу време за заздравување.

Најчестите причини за првут се алергии, изложеност на стрес, употреба на погрешни производи за нега на коса, климатски услови и промена на температурата (ненадејна промена на топло и ладно), но и прекумерна консумација на солена, кисела или зачинета храна и алкохол.

Потекло и третман на себореја
Во ајурведската медицина се издвојува гелот од Алое вера, кој се смета за најефикасен начин за ублажување и борба против првут. Исто така, постои мешавина од маслиново масло и свеж корен од ѓумбир. Смесата треба да се нанесуваат во скалпот пред да се измие косата и добро да се масира.

Првутот ќе се ублажи со топла мешавина од масло од бадеми и маслиново масло. Треба да се користи за масажа на скалпот, а потоа и за миење на косата. Ако често имате чешање на скалпот или пределот зад ушите, може да страдате од себореичен дерматитис – состојба која е често наследна и се влошува во есен.

Себореичен дерматитис е хронична рекурентна болест која се јавува на скалпот, лицето, пределот зад увото, области над градната коска и помеѓу лопатките на рамото. Покрај себорејата (зголемено лачење на себум), некои микроорганизми и нивните производи за распаѓање и стресот, исто така, играат важна улога во развојот на себореичен дерматитис.

Главниот виновник за појава на себореичен дерматитис е квасецот Pityrosporum ovale. Наследството, исто така, игра важна улога во развојот на оваа болест, така што неколку членови во исто семејство имаат ист проблем. Дијагнозата се поставува врз основа на клиничката слика, а квасецот Pityrosporum ovale се наоѓа со микролошка обработка.

Третманот на себореичен дерматитис е долгорочен, а во исхраната треба да се избегнуваат концентрирани јаглени хидрати, масти и зачинета храна. Гелови, креми, шампони засновани на сулфур, салицилна киселина, селен сулфид, цинк пиритион и антифунгали се користат во терапијата.

Фреквенцијата на миење на косата зависи од сериозноста на промените и користениот шампон, а тоа обично е двапати неделно.