четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 64
home Живот и стил

Кога купувате креми, проверете дали ги имаат ОВИЕ состојки – ќе ја обноват вашата кожа!

Кога купувате креми, проверете дали ги имаат ОВИЕ состојки – ќе ја обноват вашата кожа!

Во исто време, кожата на рацете се разликува по тоа што е ранлива и чувствителна, а нејзината природна одбрана е слаба поради малиот број на лојните жлезди.

Пролетната сезона носи убаво време, но нашето тело страда од недостаток на витамини по долгата зима. Ова не е изненадувачки, бидејќи по зимата и есента, со отсуство на сонце и диета богата со свежо овошје и зеленчук, во телото се појавува авитаминоза.

Недостаток на витамин може да се манифестира на многу начини, од хроничен замор до опаѓање на косата, но најчест проблем е сувата кожа, особено на рацете.

За почеток, мора да запомните дека е потребно редовно миење на рацете, не само за време на пандемија, туку и воопшто. Измијте ги со благ сапун, не заборавајте да ја исушите кожата добро со крпа и да нанесете лесна крема.

Исто така, важно е да се направи пилинг на кожата на рацете за да се исчисти епидермисот и да се ослободат од мртвите клетки на кожата. Бањите и сите видови маски за чистење се исто така совршени. Изберете ги оние со природни состојки за да добиете максимална корист.

Сувата кожа на рацете, се разбира, треба постојано да се храни. На пролет, најдобро е да користите негување и заштитен крем за раце, а не хидратантна крема. Бидете сигурни дека кремот содржи хранливи масла, витамини А, Ц и Е, есенцијални масла и други билни состојки.

Многумина од нас имаат навика да нанесуваат крема на рацете непосредно пред да излезат надвор – проверете дали поминувате барем половина час помеѓу нанесувањето на кремата и напуштањето на куќата.

Со овие едноставни совети, вашата кожа ќе биде хидрирана и негувана.

Коронавирус