понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 46
home Живот и стил

Како да се ослободите од очилата со 4 природни состојки?

Како да се ослободите од очилата со 4 природни состојки?

Сите кои носат очила или леќи знаат дека е тешко и заморно да се направат некои вообичаени работи, ве болат очите од гледање, паѓа концентрацијата итн.

Ова е едноставен рецепт кој секој го има во својот дом, проблемот со видот ќе исчезне.

Очите се еден од најважните чувствителни органи, бидејќи со помош на нив можеме да го видиме светот околу нас. Читањето со слаба светлина, гледањето телевизија во многу долг временски период и сега благодарение на технологијата, држењето на очите прилепени за таблетите и мобилните телефони, многу му штетат на видот.

Сите овие навики придонесоа за проблеми со видот. Можете дури и да видите дете од 2-3 години со очила, а тоа не е добар знак. Наместо тоа, треба да го пробате овој рецепт од деветнаесеттиот век, создаден од познатиот руски лекар кои многумина го пробаа и рекоа дека навистина им помага на очите и благодарение на состојките, има добри последици за целото тело.

Во 19-ти век, рускиот офтамолог и хирург, Владимир Филатов ја препорача употребата на алтернативна медицина со лекови за да се одржи совршениот вид. Тој е познат како пионер на терапии за ткива. Вовел нов метод на операција и трансплантација на корнеа и бил еден од првите доктори кои ги спасиле очите од почината личност.

Препорачал пациентите да користат природни состојки за да го поправат својот вид. Рецептот вели дека за нега на очите потребни се само четири состојки кои може да ги засадите во вашата градина за да бидете сигурни дека се свежи и целосно природни.

Еве што ви е потребно.

Волшебен рецепт: 100 грама сок од алое вера; 500 грама мелени ореви; 300 грама меда; сок од 3-4 лимони. За да добиете сок од алое вера, треба да се исечат горните, средните и долните листови на растението. Измијте ги во претходно провриена изладена вода. Одделете ги шилестите делови од лисјата и исечете ги на мали парчиња. Потоа ливчињата ставете ги во крпа и исцедете го сокот од нив.

Бидете сигурни дека крпата или газата што ја користите е целосно чиста. Најдобро би било кога недопрените лисја би стоеле во фрижидер 12 дена пред сецкањето и цедењето. Помешајте го сокот со останатите состојки и пијте ја оваа смеса трипати дневно по една супена лажица, половина час пред јадење.

Ако ги следите упатствата точно, оваа мешавина сигурно ќе ви го поправи видот, а како што е полна со витамини, ќе му користи и на вашето цело тело.

Коронавирус