четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 167
home Живот и стил

Како да ги надминете стравовите еднаш засекогаш?

Како да ги надминете стравовите еднаш засекогаш?

Од што се плашите? Стоматолог, пајак или можеби мислење на други луѓе, губење на работа или да се биде сам? Стравот е заштитна функција на телото. Во ред е да се плашите бидејќи да не се плашите не е најбезбедна опција. Но, кога чувството на возбуда и вознемиреност ќе ве надвладеат, тоа е проблем. Ако славината истекува во кујната, дали ја игнорирате? Не, јавете се на водоводџија и поправете го проблемот. Стравот ве „јаде“ одвнатре, ѝ штети на вашата психа, не ви дозволува да живеете слободно, онака како што сакате. Ви претствуваме неколку совети кои ќе ви помогнат да го надминете тоа чувство и да започнете да донесувате нови одлуки.

Дознајте повеќе за стравот

Размислете за тоа, од што се плашите? Донесување одлуки, самата постапка или последиците од таа одлука? За да разберете личност, треба да ја свртите лице в лице и да видите каква е таа навистина. Кога стоите исправено пред стравот, ќе видите детали што не сте ги забележале претходно. Замислете во вашата глава слика од она од што се плашите, додајте ги сите бои на неа. Можеби работите не се толку лоши? Запомнете, запознавајќи го непријателот, односно стравот, подобро ќе разберете како да му одолеете.

Размислувајте позитивно

Фантазијата овозможува развој на креативноста и размислувањето надвор од рамките. Но, може да игра и сурова шега, ве тера да размислувате за негативни работи. Фантазијата може да го зголеми стравот, да се вовлече во главата и да создаде најлош исход од настаните. Наместо да ја оставите фантазијата да ве води низ темните коридори на стравот, искористете ја за да ја надминете вашата вознемиреност. Опуштете се, затворете ги очите, замислете непријатна ситуација и потоа „осветлете ја“ со позитивни детали. Дали се плашите од стоматолог? Искусете го моментот на одење на стоматолог, запомнете го мирисот, звукот и направете ја сликата во вашата глава што е можно попозитивна. Започнете да барате опции за тоа како можете да излезете од оваа ситуација како победник. На пример, разговарајте со вашиот стоматолог за убавото време, замислете ги сите комплименти што ќе ги добиете врз основа на вашата убава насмевка и оној момент на олеснување кога конечно ќе го решите проблемот со забите. Запомнете, нема очајни ситуации.

Фокусирајте се на дишењето

Дишењето е поважно отколку што мислите. Кога некое лице е во паника, тоа почнува да дише брзо. Останување без здив предизвикува низа негативни реакции во телото кои брзо се претвораат во напади на вознемиреност. Клучот за совладување е контрола на дишењето. Ги чувствувате првите знаци на возбуда? Фокусирајте се, длабоко вдишете, а потоа полека издишете. Забележете дека издишувањето треба да биде подолго од вдишувањето. Ова е трик што ќе му овозможи на телото физички да се смири, а главата да престане да размислува за последиците.

Мотивирајте се

Размислете како можете да се заблагодарите што го надминавте вашиот страв. Размислете надвор од стравот. Дали се плашите да возите автомобил? Замислете како возите кабриолет низ сончевата Калифорнија. Да, тешко е да се нацрта толку живописна слика кога врне надвор од прозорецот. Мора да сфатите дека секогаш ќе бидете наградени за вашата работа. Изберете цел за себе и поделете ја на мали под-цели. Прошетајте ги првите 100 метри и потоа ќе ги истрчате следните 1000. Редовно правејќи мали чекори, и секогаш ќе го постигнете посакуваниот резултат.

Локални избори 2021