вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 71
home Живот и стил

Кајсијата ги зајакнува коските и ја прави кожата здрава

Кајсијата ги зајакнува коските и ја прави кожата здрава

Калциумот е потребен да се развиваат коските и да останат здрави, а кајсијата го содржи во голема количина.

Покрај тоа, ова овошје е полно со калиум без кој калциумот не може правилно да се апсорбира ако го нема доволно.

Комбинацијата на витамините Ц и А од кајсија гарантира соврешено здрава кожа, а антиоксидансите од овие овошки го забавуваат процесот на стареење.

Затоа додека им е сезоната кајсиите треба често да ги јадете за силни коски и здрава кожа.

Коронавирус