четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Живот и стил

Кадрици како од соништата без фен и фигаро – потребно ви е само ова! (ВИДЕО)

Кадрици како од соништата без фен и фигаро – потребно ви е само ова! (ВИДЕО)

Кадрици без топлина сами по себе не се нови, но виткањето коса со чорапи е идеја родена за време на изолација, како здрава алтернатива на разни уреди за виткање или виткање коса.

Стилистот за коса Мет Њуман вели дека ова е разноврсен трик со кој можете да „поправите“ кратка и малку брановидна фризура, но и да дефинирате многу кадрави кадрици, без да користите топли помагала кои ја оштетуваат косата.

Њуман вели дека најдобро е да се прави фризура додека косата е уште мокра од миење, а во своето видео, тој најпрво ги прицврсти чорапите на косата на горниот дел од главата со обични шноли, по една на секоја страна од главата, така што отворот е свртен надолу.

Косата најпрво ја подели на два дела, а потоа ги „сплете“ обете околу чорапите како плетенки, сè до врвовите.

– После тоа, секој „чорап“ го „вртите“ како да спојувате пар, така што косата останува во себе, и затворете ја со еластична лента – објасни тој.

@mattloveshairReply to @leanndraserrano I followed @mel_dancer_ #sockcurls technique🙌🏻 but on dry not damp hair #curlinghair #bouncyhair

♬ SexyBack (feat. Timbaland) – Justin Timberlake

Коронавирус