четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 18
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Живот и стил

Јогуртот е подобар за кожата од многу скапи креми: Рецепти за третмани и домашна нега

Јогуртот е подобар за кожата од многу скапи креми: Рецепти за третмани и домашна нега

Не е секогаш правило дека само скапата козметика гарантира кадифена и сјајна кожа на лицето. Честопати, намирниците од кујната можат лесно и многу ефикасно да се користат во негата на убавината, а меѓу нив е и јогуртот.

Јогуртот не само што е вкусен и здрав, особено за подобрување на дигестивниот систем, туку може да ја смири сувата и иритирана кожа со своите хранливи материи.

Јогурт како маска за лице

Можете да го користите и за лице и за тело. Во секој случај, јогуртот го чисти тенот и ја смирува иритираната или оштетена кожа. Едноставно нанесете јогурт, обилно на кожата и оставете го да се исуши. Ова ќе го регулира производството на себум и ќе го апсорбира вишокот, а исто така ќе спречите зголемени пори и црни точки. Може да направите и маска против оштетена кожа во комбинација со мед.

За лицето, едноставно измешајте три лажици јогурт и лажичка мед, нанесете и оставете да делува 10 минути. Ако сакате маска против сува кожа, можете да измешате лажица јогурт и лажица зрело авокадо и да го држите на лицето 10 минути.

Пилинг со јогурт

Ако барате лесна алтернатива за груб пилинг со абразивни честички, можете повторно да користите јогурт. Млечна киселина од јогурт нежно ги отстранува мртвите клетки на кожата. Покрај тоа, тој апсорбира вишок на себум. За пилинг од јогурт навистина не ви треба многу. Само нанесете малку јогурт, оставете го да се исуши целосно и потоа нежно отстранете го со влажна крпа.

Доколку сакате малку посилен пилинг, можете да измешате три лажици јогурт, лажичка мед, две лажици бадемови трици и нежно масирајте ја кожата. Потоа само исплакнете, а кожата ќе остане чиста, мека и негувана.

Извор: Слободен печат

Коронавирус