недела, 4. декември 2022. Вести денес: 69
home Живот и стил

Ја знаеме како зачин, но оваа билка е чудо- сигурно ја имате дома, а не сте знаеле дека помага при овие работи

Ја знаеме како зачин, но оваа билка е чудо- сигурно ја имате дома, а не сте знаеле дека помага при овие работи

Рузмаринот е лековита медитеранска билка која дава неодолива арома на јадењата, особено на месото. Се употребува како зачин, а има и многу здравствени придобивки од него.

Рузмаринот помага за превенција на рак на дојка, цревата и кожата, а ублажува и тегоби и болки.

Помага при грчеви во цревата и желудникот, а помага и за менструални болки.

Влијае за намалување на стресот, а исто така го поттикнува и растот на косата и го чува нејзиното здравје и сјај.

Коронавирус