петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 14
home Живот и стил

Ја сожалуваа и донираа, а сега ја осудија: Лажејќи дека боледува од рак, земала 39.000 долари

Ја сожалуваа и донираа, а сега ја осудија: Лажејќи дека боледува од рак, земала 39.000 долари

27-годишната Луси Виланд од Австралија уапсена е и обвинета дека со лага и на нечесен начин заработила 55.000 австралиски долари (39.000 американски долари) кои ги добивала од разни хуманитарни фондови, лажејќи дека боледува од рак.

Виланд ги користела социјалните мрежи, каде објавувала фотографии и лажни медицински документи во кои покажува како се лекува од рак на јајниците.

Судпт во Таунсвил, Квинсленд, утврди дека таа формирала и сметка со барање за да и се донираат средства за лекување на тешката болест.

Жената била уапсена, откако некој од социјалните мрежи ја пријавил во полиција. Таа на фотографиите се појавува со маска за кислород и во болнички услови како оди со помагала.

На друга фотографија е прикажана додека прима инфузија и без коса, наводно како резултат на терапијата против канцерот.

Не е познато дали партнерот , кој се појавува на дел од фотографиите знаел дека жената ја лажира болеста.