петок, 31. март 2023. Вести денес: 136
home Живот и стил

Исхрана според крвната група: Еве што не би требало да јадете за да ги намалите килограмите

Исхрана според крвната група: Еве што не би требало да јадете за да ги намалите килограмите

Докторот Петер Д’Адамо тврди како би требало да изгледа исхраната во зависност од крвната група. Ако пронајдете режим на исхрана која му одговара на вашето тело, тогаш не постои ризик од вишок килограми, а витката линија ви е загарантирана.

Дознајте што според вашата крвна група смеете, а што ви е забрането да јадете.

Нулта крва група

Вашата исхрана треба да биде базирана на висок внес на протеини, немасно месо, млечни производи, риба и зеленчук.

А крвна група

Јадете месо, но во умерени количини, и повеќе бирајте вегетаријанска исхрана со многу житарици, овошје и зеленчук.

Б крвна група

Избегнувајте пченка и семе од сусам. Пилешкото месо исто така може да биде погрешен избор. Јадете црвено месо, зелен зеленчук, јајца и млечни производи со ниска количина на масти

АБ крвна група

Личностите со оваа крвна група би требало на дневното мени да имаат морски плодови, млечни производи и зелен зеленчук и така ќе ги намалат проблемите со желудачната киселина. Исто така, избегнувајте кофеински напитоци, алкохол и сувомеснати производи.