понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 163
АКТУЕЛНО

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА: Три лица загинаа откако со возило излетале од коловоз

home Живот и стил

Исчистете ги наслагите од маснотии на решетките на рерната без да триете со жица: Трик што ќе им го олесни животот на домаќинките (ВИДЕО)

Исчистете ги наслагите од маснотии на решетките на рерната без да триете со жица: Трик што ќе им го олесни животот на домаќинките (ВИДЕО)

Готвењето можеби не е тешко за вас, но повеќето домаќинки нема да прифатат со задоволство да ја чистат кујната. Отстранувањето на мрсни и закоравени наслаги е доста напорна и макотрпна работа.

Домаќинките тогаш обично користат силни хемикалии кои успешно ќе ја исчистат маснотијата, особено во тешко достапните места и места кои не се чистат секој ден, како што е решетката во рерната.

Корисник на ТикТок сподели видео кое покажува како користи само еден производ за чистење на решетката на рерната – течен детергент во замрзната состојба.

@tanyahomeinspoWashing up liquid hack #clean #cleantok #cleanwithme #hincher #washingupliquid #fairyliquid #hinching #cleaninghacks #tanyahomeinspo♬ original sound – Tanya Home Inspo

Постапката е многу едноставна. Истурете го детергентот за садот во калапот за мраз и оставете го во замрзнувач додека не се стврдне детергентот. Замрзнати коцки за детергент се подготвени за употреба!

Нема да ви треба специјален сунѓер или жица. Сè што треба да направите е да го триете местото што го чистите со лесни движења, а маснотијата ќе почне да се отстранува. Потоа исплакнете ја решетката на рерната на вообичаен начин – ќе трепка како ново!

Тиктокерка, кој го сподели видеото, тврди дека една замрзната коцка може да ги отстрани сите масни наслаги од скарата.

Нејзините придружници беа воодушевени од идејата.

Коронавирус