петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Имате проблем со лоша миризба на стапалата? Ќе ви помогнат овие домашни средства

Имате проблем со лоша миризба на стапалата? Ќе ви помогнат овие домашни средства

Лошата миризба на стапала е многу чест проблем што не мора да биде поврзан со габична инфекција, иако е исто така еден од најчестите проблеми. Бактериите и габите, како и материјалите на чевли, задржување на влагата, потење на стапалата, интензитетот на движење и многу други работи се важни за појава на лош мирис на стапалото.

За среќа, постојат некои начини да се справите со лош мирис. Еве како да го направите тоа со домашни состојки против миризливи стапала.

Бања со црн чај

Впивањето на нозете во црн чај помага да се неутрализира потта и бактериите на наборите на кожата. Танините во црниот чај убиваат бактерии и ја балансираат флората на кожата на нозете. Потопете ги нозете во вода со врел црн чај, внимавајте да не се попарите. Потопете ги нозете и почекајте помеѓу 15 и 30 минути додека водата не се олади целосно.

Есенцијални масла

Етеричните масла не само што ги неутрализираат лошите мириси и ја ароматизираат кожата на стапалата, но некои од нив, како масло од лаванда, исто така, имаат антибактериски својства. Масирајте ги нозете со неколку капки масло од лаванда пред спиење и не измивајте.

Цинк

Цинк може да помогне во неутрализирање на мирисите. Храната богата со цинк, како што се морска храна, говедско месо, спанаќ, грав, овес, печурки, бадеми, можат да ги поддржат природните процеси во организмот кои го контролираат ослободувањето на лоши мириси.

Оцет

Разредете 1/3 чаша јаболков оцет во 2 литри топла вода и потопете ги нозете, почекајте додека водата не се олади. Оцет помага да се неутрализираат лошите мириси и ги убиваат бактериите.

Коронавирус