четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 118
home Живот и стил

Имате проблем да заспиете бидејќи ви е топло? Овие трикови ќе ви помогнат!

Имате проблем да заспиете бидејќи ви е топло? Овие трикови ќе ви помогнат!

Топлото лето претставува проблем за многумина. Летните денови носат потешкотии во нормалното функционирање. Но и ноќите често се со температури кои не се многу пријатни за спиење.

Сепак, постојат неколку трикови кои можат да ни помогнат да уживаме во сонот во летниот период.

-Секогаш затворајте ги прозорците и затемнете ја собата преку ден за топлината да не навлезе во неа.

-Не јадете многу протеини бидејќи тие дополнително го загреваат организмот и го забрзуваат метаболизмот. Исто така, три часа пред спиење не е препораливо да се јаде лута храна.

-Постелнината може да се стави на неколку минути во замрзнувач, а шише со ладна вода имајте покрај колената, зглобовите и лактите

-Секогаш вежбајте наутро, а не пред спиење.

-Измијте ги стапалата со ладна вода пред да одите на спиење.

-Држете ги стапалата над прекривката.

 

Коронавирус