среда, 8. декември 2021. Вести денес: 104
home Живот и стил

Имал 317 килограми и животот му висел на конец: Нема да верувате каква трансформација доживеа овој човек (ФОТО)

Имал 317 килограми и животот му висел на конец: Нема да верувате каква трансформација доживеа овој човек (ФОТО)

Сал Парадисо (39) од Флорида тежел 317 килограми, но откако решил да ги промени навиките во исхраната, изгубил 219 килограми и ја постигнал посакуваната тежина.

До 31 година, тој бил толку тежок што едвај можел да се движи откако се „навлекол“ на брза храна, а лекарите го предупредувале дека тешко ќе доживее и 40 години.

Цврстото предупредување служело како ефикасно будење и Сал изгубил 127 килограми благодарение на диетата и вежбањето. По баријатричката операција, тој успеал да ја намали тежината за дополнителни 88 килограми, пренесува metro.co.uk.

По операцијата за отстранување на кожа, Сал сега тежи 102 килограми.

-Кога бев најголем, седев дома цел ден и не можев да правам физички активности. Почнав да имам здравствени проблеми и бев затвореник во сопственото тело. Тежев нешто повеќе од 317 килограми и знаев дека ако сакам да живеам повеќе од 40 години, морав да го променам мојот животен стил. Исхраната ми беше ужасна, јадев работи како хамбургер со помфрит и сок за секој оброк и сфатив дека понекогаш јадев повеќе од осум илјади калории дневно. Беше навистина лошо – рече тој.

Растејќи, Сал бил полничко дете и почнал да добива на тежина во своите дваесетти години, благодарение на неговата љубов кон висококалоричната храна и огромните порции.

Наместо да јаде цел ден, јадел огромни порции за секој оброк и се трупал со храна. Тој внесувал меѓу пет и десет илјади калории на ден, а дури и не вежбал.

-Би го прескокнал појадокот, но ручекот секогаш беше обемен. Тоа беше брза храна, нешто како Биг Мек, чизбургер, тестенини, стекови и пилешко, а потоа би имал нешто слично за вечера. Знаев дека јадев многу, но едноставно го игнорирав тоа долго време, рече Сал.

Смртта на неговиот татко, Бијаги Парадизио, на возраст од 42 години од срцев удар во 1998 година, кога Сал имал 17 години и тежел околу 158 килограми, скоро го натерало Сал да изгуби на тежина од страв дека неговата тежина може да го доведе до слична судбина.

Но, во текот на следната деценија, тежината на Сал излегла надвор од контрола и кога имал 31 година, тој бил претежок дури и за индустриските размери. Неговата максимална забележана тежина е 312 килограми, но лекарите мислеле дека тој тежи дури и повеќе.

-Првата работа што ја направив кога решив да изгубам тежина беше да најдам лекар за да зборувам за хирургија за слабеење, но тој ми рече дека прво морам да изгубам многу тежина самиот. Преминав од јадење осум до десет илјади калории на ден до 1.200 до 1.500 калории на ден. Тоа беше храна без јаглерод, протеини и леб. Првите неколку недели беа тешки затоа што тоа беше целосна промена во животниот стил, но јас бев посветен на тоа и знаев дека треба да се направи, рече тој.

Следејќи строга диета и пливање секој ден, Сал започнал брзо да ослабнува.

Во летото 2015 година, тој тежел 249 килограми, додека следното лето изгубил импресивни 115 килограми. Кога тежел околу 195 килограми, се вратил на лекар за да отиде на хирургија за баријатрија, што вклучувало спојување на неговиот стомак и намалување на неговата тежина за 75 проценти.

Иако изгуби многу тежина, Сал сепак беше незадоволен од својот изглед поради акумулацијата на кожата на неговото тело. Операцијата за отстранување на кожа била прескапа за него, па тој се пријавил за шоу што следи неверојатни трансформации на дебелите луѓе, а таа ја финансирала операцијата.

Потоа лекарите отстраниле 16 килограми од неговата кожа. Оттогаш, неговата тежина има околу 95 килограми, а Сал конечно е задоволен од неговиот изглед

Коронавирус