вторник, 21. јануари 2020. Вести денес: 140
home Живот и стил

Играше во многу англиски тимови: Почина славниот фудбалер

Играше во многу англиски тимови: Почина славниот фудбалер

Поранешниот репрезентативец на Гана и член на многу англиски тимови, Џуниор Агого почина во Лондон на 40 години.

Агого имаше многу проблеми со здравјето, а две години по завршување на кариерата, поточно во 2014 година имаше и мозочен удар.

Тоа остави трага на него, зашто не можеше да ја движи десната рака на вистинскиот начин и имаше проблеми со говорот.

Во последните два месеци беше во болницата во Лондон, кадешто починал.

Фудбалерот во кариерата одиграл 27 меча за Гана и постигнал 12 голови.