недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 51
home Живот и стил

ФОТО: Природата повторно докажа дека му пркоси на човекот – неверојатни слики од опожарената Австралија

ФОТО: Природата повторно докажа дека му пркоси на човекот – неверојатни слики од опожарената Австралија

Фотографиите кои ќе ги видите во продолжение се само уште еден доказ дека природата го има последниот збор и покрај се’ му пркоси на човекот.

Пожарите во Австралија, кои започнаа со подметнување, а потоа беа разгорени и проширени од високите температури и ветерот уништија огромна растителна површина.

Екологистите, надлежните и љубителите на природата наоѓаат начини што поскоро да и помогнат на земјата да ги врати зелените површини, а во меѓувреме самата природата се погрижи да го направи своето.

По околу две недели минати од пожарите, се забележани нови растенија. Сивилото и црнилата кои ги оставија пожарите, почнуваат да ја добиваат бојата на природата.

Доктор Кимберли Симпсон, експерт за противпожарна екологија на Универзитетот во Шефилд објаснува дека ваквата појава е можна бидејќи овие растителни видови се подложни на чести пожари години наназад, па создале своевиден еволутивен притисок и развиваат брзо закрепнување по горењето.

Пронајден е и начин како да им се помогне на преживеаните животни со храна, но и да се регистрира нивниот број. Повеќе за тоа прочитајте ТУКА.

Локални избори 2021