среда, 1. декември 2021. Вести денес: 143
home Живот и стил

ФОТО: Поставен нов рекорд за најстар пар – во брак се 79 години, заедно имаат 214 години

ФОТО: Поставен нов рекорд за најстар пар – во брак се 79 години, заедно имаат 214 години

Нов рекорд во Гинисовата книга за најстар брачен пар во светот од денес. Заедно имаат 214 години и живеат на Еквадор.

Хулио Цезар Мора и неговата сопруга се во брај 79 години. Тој има 110 години, а таа 104. Двајцата се пензионирани наставници, имаат пет деца, 11 внуци, 21 правнуци и девет чукунвнуци.

Во пораката која ја испратиле велат дека „семејството единствено се одржува со љубов, взаемно почитување, чесна работа и семејни вредности.“, пренесуваат медиумите.

Коронавирус