недела, 5. јули 2020. Вести денес: 139
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Живот и стил

ФОТО: Кинезите објавија прва фотографија од смртоносниот коронавирус

ФОТО: Кинезите објавија прва фотографија од смртоносниот коронавирус

Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни фотографии од смртоносниот коронавирус кој уби најмалку 26 лица и зарази над 800.

Кина во меѓувреме работи на обезбедување на карантин за над 18 милиони лица и гради специјална болница за заразените.

Коронавирусит или 2019-nCoV е тесно поврзан со МРСА-та и САРС, a до сега се прошири во Виетнам, Тајланд, САД, Сингапур, Јужна Кореја, Тајван, Јапонија.

Заразените имаат симптоми како од обична настинка до тешка инфекција на белите дробови, а моменталните противмерки како носење маска на лицето, масовни дезинфекции не се во можност да го запрат ширењето.

Парламентарни избори 2020