сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 1
home Живот и стил

Еве како да се подготвите за на плажа во рок од 24 часа: Бидете сигурни дека сте ги направиле овие неколку чекори пред да излезете на сонце

Еве како да се подготвите за на плажа во рок од 24 часа: Бидете сигурни дека сте ги направиле овие неколку чекори пред да излезете на сонце

Останува малку време до долгоочекуваниот одмор. Доколку не сте имале време адекватно да се подготвите за на плажа, ви даваме неколку совети како за кратко време да го подготвите вашето тело за бикини.

Нега на лицето пред изложување на сонце
Кожата на лицето е најчувствителна за време на постудениот период – ја погодуваат мраз, ветер, температурни промени … Затоа е важно да се стави во ред пред да се изложи на сонце. Заборавете на интензивните лушпи или какви било процедури што можат да и наштетат на вашата веќе измачена кожа. Наместо тоа, користете благи тоници и лосиони за чистење на лицето.

Хидрирајте ја кожата
Бидете сигурни дека кожата на вашето тело е добро хидрирана за да изгледа мазно и здраво кога носите нешто кратко. Ако веќе не сте го одбрале омилениот лосион, кокосовото масло е одличен природен навлажнувачки крем.

Нека депилацијата помине како што треба
Иако бричењето е најлесниот, најбрзиот и најевтиниот начин да се ослободите од несаканите влакна од овој дел, тоа има и свои непријатни последици – може да се чеша, да се појават мозолчиња и косата брзо да се врати. Покрај тоа, ако имате посилни и потемни влакна, црни точки се секогаш видливи, дури и кога сте само избричени.

Може да се депилирате, обично еднаш месечно, но може да се прави и почесто или поретко, во зависност од тоа колку брзо влакната се враќаат, а со цел да се спречи повторно растење на влакната, се препорачува да ја излупите зоната за бикини најмалку двапати еднаш недела Можете да користите специјални лосиони кои спречуваат раст на влакната, и ќе ја направат оваа област помалку темна.

Пазуви
Ако сакате да го забавите растот на влакната во оваа област, како и да направите пазувите да ви бидат полесни, можете да пробате да направите едноставен органски крем за белење.

Рецепт:

2 лажички куркума во прав (куркума или индиски шафран)
1 лажичка сода бикарбона
3 лажички мед
сок од половина лимон
Измешајте ги состојките за да добиете густа паста и нанесете ги на пазувите. Оставете 20 минути да се исуши, а потоа исплакнете.

Прилагодете го и вашиот стомак

Рамниот стомак е клуч за добар изглед во бикини. Сè уште имате време да направите нешто во врска со тоа, а една од најдобрите вежби за стомак е таканаречената „размена на топки“. Легнете на грб со испружени нозе и ставете ги рацете над главата. Држете ја топката над главата, поминете ја преку градите, подигнете ги нозете исправено и земете ја топката фаќајќи ја меѓу глуждовите.

Спуштете го на земја, држејќи ги нозете исправени цело време, а потоа повторно подигнете го и земете го со рацете. Повторете ја оваа вежба 10-12 пати. Долниот дел од грбот постојано држете го притиснат на подот. Друг одличен начин да се изгуби вишокот околу струкот е боксот. Гледајте да го вклучите во вашата кардио рутина.