вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 110
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Живот и стил

Епидемиолог со важни совети за родителите чии деца ќе тргнат во училиште за време на пандемијата

Епидемиолог со важни совети за родителите чии деца ќе тргнат во училиште за време на пандемијата

Епидемиологот д-р Предраг Кон откри на денешната прес-конференција дека ќе се одржи состанок со Кризниот штаб во вторник во 9 часот наутро во врска со конечните решенија поврзани со новата учебна година. И тој имаше совети за родителите.

-Она што родителите треба да го знаат е дека само здраво дете може да оди на училиште, така што тие на некој начин ќе бидат наши соработници во сето ова, што треба да се очекува. Ќе биде потребно секое утро да се гледа на детето и евентуално да се измери неговата температура за да не им се остави на самите училишта. Тоа е една работа. Од друга страна, ќе треба да помогнат и да разговараат за тоа со своето дете. Однесувањето во самото училиште ќе биде дефинирано и за наставниците и за учениците. Нема да биде толку тешко како што изгледа на почетокот, ќе биде направено така што ќе им биде сосема јасно на децата, посочи тој.