вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 67
home Живот и стил

Два рецепта против кашлица и бронхит – без несакани ефекти

Два рецепта против кашлица и бронхит – без несакани ефекти

Два многу ефикасни лекови, кои доколку започнете да ги консумирате на почетокот од настинката, ќе се спасите од можни понатамошни компликации како што е бронхитисот на пример.

И двата рецепти за овие лековити напитоци се многу вкусни и пријатни за пиење, па може да ги користати деца.

РЕЦЕПТ 1
Сварете 250 мл млеко и оставете да излади на собна температура. Додадете 1 лажичка путер и 1 лажичка мед.

На страна изматете една жолчка од јајце со четвртина лажица сода бикарбона.

Додадете го во млекото и промешајте. Овој лек се пие пред спиење, барем пет дена по ред за постигнување на подобри резултати.
Овој лек е одличен за трахеитис, болно грло, кашлица и бронхитис, а можат да го користат и деца.

РЕЦЕПТ 2

Потребни состојки:

2 лажици маслиново масло
2 лажици вода
1 лажица мед
2 лажици лимонов сок

Постапка:

Измешајте и ставете на оган да се загрее. Половината се пие наутро, а втората половина навечер.

Започнете со примена навреме, додека симптомите на вирусот не се влошиле, па никогаш ќе немате проблем со бронхитис и кашлица.

Извор: „НМД.мк“

Коронавирус