петок, 31. март 2023. Вести денес: 136
home Живот и стил

Домашен сок од 5 состојки кој го намалува високиот крвен притисок

Домашен сок од 5 состојки кој го намалува високиот крвен притисок

За да направите природен и здрав пијалок за намалување на крвниот притисок кој е многу лесен и едноставен за подготовка потребни ви се само неколку состојки.

-1 цвекло со средна големина
-2 круши
-половина лимон
-парче корен од ѓумбир со големина 2-3 см, или лажица ѓумбир во прав
-вода по потреба

Подготовка:

Излупете ги крушите и цвеклото, додадете го сокот од половина лимон и парчето ѓумбир во блендер и мешајте се додека не се добие мазна паста.

Ако е премногу густа, додадете вода по потреба. Пијте само свежо.

За најдобри резултати консумирајте го 4-5 пати неделно.