петок, 30. септември 2022. Вести денес: 70
Во живо

„Промените се случуваат, секогаш со народот“: Мицкоски во посета на општина Јегуновце

home Живот и стил

Докторите препорачуваат: Еве што треба да пиете за полесно да забремените

Докторите препорачуваат: Еве што треба да пиете за полесно да забремените

Се почесто гинеколозите препорачуваат жените кои што подолго време се соочуваат со неможност да зачнат, да почнат со секојдневна употреба на аспирин во мали дози.

Се смета дека аспиринот во доза не поголема од 100 мг во текот на денот може да помогне во процесот на забременување поради тоа што аспиринот делува врз поттикнувањето на циркулацијата на крвта во телото и ја успорува коагулацијата, па затоа матката се здобива со поголема количина крв и се здебелува што ја прави имплантацијата на оплодената јајце клетка полесна.

Исто така аспиринот може позитивно да влијае врз јајниците, стимулирајќи го создавањето на квалитетни фотикули што може да доведе до ослободување на повеќе од една јајце клетка.

Оптимална доза која помага во процесот на зачнување, според лекарите е од 75 до 80 милиграма во текот на денот која треба да се зема наутро и да не се лежи барем половина час после земањето на лекот.

Коронавирус