среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 163
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Живот и стил

Доктор предупредува на навики кои се деструктивни за имунитетот а ги практикуваме буквално секој ден

Доктор предупредува на навики кои се деструктивни за имунитетот а ги практикуваме буквално секој ден
ФОТО: Shutterstock

Не мора ни да потенцираме колку нередовниот, неквалитетен сон, премногу алкохол, мрсна и зачинета храна, како и недостатокот на физичка активност се лоши за здравјето и функционирањето на организмот и имунитетот.

Од друга страна, одржување на нормална телесна тежина, урамнотежена и квалитетна исхрана, доволен внес на течности, физичка активност, сон, релаксација и медитација… Сето тоа помага да го доведете вашето тело во рамнотежа и да му помогне да се бори против инфекции, хронични болести и како.. Д-р Риту Салуја-Шарма, доктор од Мериленд, советува што треба да престанеме да правиме.

Забавување на закрепнувањето
Прескокнување на сонот – Спиењето е исклучително важно за одмор и кога станува збор за имунитетот. Сепак, многу луѓе во денешно време страдаат од несоница. Се чини дека секој трет човек спие помалку од 7 часа навечер. Не само што недостатокот на сон ќе ја оневозможи борбата против инфекциите и ќе го забави закрепнувањето, туку има и докази дека недостатокот на сон може да влијае и на појавата на срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

Доколку имате проблеми со спиењето, побарајте помош од стручно лице и за почеток следете ги советите на стручњаците: не јадете два часа пред спиење, исклучете ги сите светла и апарати 30 минути пред спиење и добро проветрете ја просторијата.

Не внесувате доволно хранливи материи – Микронутриентите се неопходни за правилно функционирање на организмот, а доколку не се дел од вашата исхрана, телото потешко ќе се бори со инфекциите. Најдобар начин да внесете доволно хранливи материи е да јадете 5 оброци дневно кои содржат овошје и зеленчук.

Хронични заболувања
Повеќе седите отколку што се движите – Колку помалку сте активни, толку повеќе здравствени проблеми може да очекувате. Овој начин на живот не само што ќе придонесе за зголемување на телесната тежина, туку и за честите воспаленија, развој на хронични болести и ќе го отежне телото да се бори против инфекциите. Спротивно на тоа, редовната физичка активност носи многу придобивки и за менталното и физичкото здравје, а исто така го зајакнува имунитетот.

Помалку стрес
Чаша вино во текот на денот не е толку опасен потег, но претераното консумирање алкохол може негативно да влијае на имунитетот. Истражувањата покажуваат дека долготрајното прекумерно консумирање алкохол е особено опасно бидејќи го ослабува имунолошкиот систем и на тој начин ве става во ризик од болести како што е пневмонија, што дополнително може да влијае на вирусната инфекција. Ова, секако, значи побавно закрепнување од инфекции.

Коронавирус