сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Денеска е Трето наоѓање на главата на Св. Јован Крстител

Денеска е Трето наоѓање на главата на Св. Јован Крстител

Според календарот на МПЦ денеска е Трето наоѓање на главата на св. Јован Крстител

Кога се разгоре ереста на иконоборството, во осмиот век, главата на свети Јован Крстител беше пренесена во градот Комана.

Подоцна, во времето на царот Михаил, во следниот век, таа беше свечено пренесена во Цариград и положена во царската придворска црква од страна на тогашниот патријарх Игнатиј.

Коронавирус