среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 145
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Живот и стил

Денеска е Спомен од појавувањето на чесниот крст во Ерусалим

Денеска е Спомен од појавувањето на чесниот крст во Ерусалим

Денес се празнува споменот за појавата на чесниот крст во девет часот наутро над Голгота.

Чесниот крст се појави на небото и се простираше се до Маслиновата гора, во времето на партијархот Кирил и во времето на царот Констанс кој беше наклонет кон аријанската ерес.

Со ова чудесно појавување на крстот кое се случи на денешен датум во 357 година, се покажа дека христијанската вера не е во светските мудрувања, туку во силата божја покажана преку чудата и неброените знаци.

Коронавирус