вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 83
home Живот и стил

Денеска е Преподобен Висарион Чудотворец

Денеска е Преподобен Висарион Чудотворец

Висарион беше по потекло Египќанец. Подвижничкиот живот го започна во своите рани години. Не остануваше долго на едно место, туку до својата старот одеше од едно на друго пусто место.

На себе имаше само едно парче облека и истото го носеше и лете и зиме. Живеејќи во таков постојан подвиг, се удостои за дар на чудотворство.

Исцелуваше од секакви болести и правеше многу чуда во полза на луѓето. Се упокои мирно околу 466 година.

Коронавирус