вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 60
home Живот и стил

Денес е кобен понеделник- најризичниот ден во неделата за да добиете срцев удар, еве зошто!

Денес е кобен понеделник- најризичниот ден во неделата за да добиете срцев удар, еве зошто!

Интересно, иако срцев удар е тешко да се предвиди, а понекогаш дури и брзата реакција не може да му помогне на лицето погодено од срцев удар, експертите открија кој ден од неделата е најризичен за оваа медицинска состојба.

Кобен понеделник

Првиот ден од работната недела за многумина е најстресниот ден во неделата, а според едно шведско истражување во кое учествувале 156.000 луѓе, повеќето луѓе се посклони на срцев удар во понеделник од кој било друг ден во неделата. На универзитетите во Упсала и Умеа, тие ги анализирале податоците од шведските болници за срцев удар од националниот регистар помеѓу 2006 и 2013 година.

Наодите се објавени во американскиот срцев журнал и откриваат дека шансите за срцев удар се поголеми ако некое лице е под екстремен стрес, а токму понеделник е особено „напнат“ за оваа ситуација.

Студијата на тој начин докажа дека стапката на миокарден инфаркт е многу поголема во текот на зимските месеци и во понеделник, додека шансите се најниски за време на викендите и летните одмори.

Стрес

Продолжениот стрес ја зголемува активноста во областа на мозокот одговорен за емоциите, што доведува до поголеми шанси за развој на срцеви и кардиоваскуларни заболувања, додека за време на викендите луѓето се генерално порелаксирани, па затоа крвниот притисок обично е под контрола.

Висок холестерол во крвта, висок крвен притисок, дебелина и дијабетес се исто така фактори кои можат да придонесат за срцев удар.

Со цел да се намали стресот, особено во понеделник, се препорачува подобро да се контролира неделата преку нејзино планирање, организирање време и редовно вежбање. Сето ова може да го намали ризикот од срцев удар.

Коронавирус