понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 135
home Живот и стил

Дали сте се обиделе да спиете со лук под перницата? Постојат 4 добри причини, и ниту една не е суеверие!

Дали сте се обиделе да спиете со лук под перницата? Постојат 4 добри причини, и ниту една не е суеверие!

Освен што со векови се сметаше за најдобар и најмоќен природен антибиотик, некои луѓе пред спиење ставаат лук и под перницата.

Постојат неколку добри причини за ова, и ниту една не се заснова на суеверие!

Дали помага при затнат нос?
Мирисот на лук, наводно, може да помогне при затнат нос бидејќи наводно ги расчистува дишните патишта и поттикнува исфрлање на слузта. Тој процес е бавен, но ефикасен, пишува „Bright Side“.

Го зајакнува имунолошкиот систем?
Се верува дека лукот уништува многу видови на лоши бактерии и дека има силна антибактериска моќ. Ако редовно спиете со лук под перница, веројатно ќе забележите дека полесно се будите наутро и се разболувате поретко.

Ги одбива инсектите
За инсектите, а особено за комарците, лукот е токсичен и бегаат од неговиот мирис, а со тоа и од вас.

Ќе спиете подобро?
Лукот е богат со витамин Б1, за кој науката тврди дека ви помага да спиете подобро. Покрај тоа, тој е богат со витамин Б6, кој го подобрува лачењето на мелатонин, познат како „хормон на спиењето“. Исто така, се верува дека лукот има позитивно влијание врз нервниот систем, за да може да го смири и релаксира вашиот мозок.

Коронавирус