петок, 5. август 2022. Вести денес: 203
home Живот и стил

Дали постојано спиете со влажна коса и ја врзувате во реп? Ова се најлошите навики кои ги имате, тврдат фризерите

Дали постојано спиете со влажна коса и ја врзувате во реп? Ова се најлошите навики кои ги имате, тврдат фризерите

Одржувањето на вашата коса здрава не значи само користење квалитетен шампон и регенератор, туку ставање маска еднаш неделно. Фризерите и стилистите за коса објаснија кои навики ја уништуваат косата, а ние не сме ни свесни дека ги правиме.

Косата е слаба и кршлива кога е мокра, така што спиењето со таква коса не е добра идеја. Можете да ги уништите врвовите, вели Тед Гибсон.

“Триењето на влажна коса на постелнината во текот на ноќта може да ги уништи врвовите, да ги направи груби и суви. Задолжително исушете ја косата пред спиење”, рекол Тед, а уште една лоша навика е постојаното врзување на косата.

„Ако носите пунџа или опавче дење и ноќе, особено за време на спиењето, вашата коса многу се расипува“, вели Кајли Хит. Спиењето со пуштена коса или дури и со плетенки е најдобро за вашата коса.

Ако веќе сте решиле да ја врзете косата, не користете ластици. Се препорачуваат токи или гумени ленти кои се меки, а популарното име за нив е „scrunchie“.

Прескокнувањето на чешлањето на косата не е добра навика. Конците ги произведуваат природните масла, а со чешлање ги пренесувате на остатокот од косата. „Кога ги нанесувате овие масла на вашата коса, работите на тоа вашата коса да расте побрзо“, вели Гибсон.

Покрај мократа коса и врзана во реп, лошо е да се заспие и со лак. „Лаките ја сушат косата, но ако немате време да ја измиете и исушите косата пред спиење, отстранете ги сите копчиња и гумени ленти, нанесете малку сув регенератор на косата, исчешлајте ја и пуштете ја косата. Измијте ја следниот ден“, советува Хит.

Коронавирус