сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Црвен напиток кој го топи целулитот, а многу е вкусен

Црвен напиток кој го топи целулитот, а многу е вкусен

Во истражуавњето учествувале 19 жени на возраст помеѓу 25 и 48 години и во текот на 90 дена секојдневно консумирале по 100 мл. сок од аронија. Резултатите покажале дека веќе после 45 дена кај испитаниците дошло до видливо намалување на целулитот што аронијата ја прави идеален напиток за слабеење и детоксикација.

Научниците откриле уште еден интересен факт за сокот од аронија: одлично делува во комбинација со сок од цвекло. Напитокот од аронија и цвекло содржи висок процент антиоксиданси кои имаат важна улога во сочувувањето на здравјето.

Многу е мудро да се комбинира сокот од аронија со сокот од цвекло, бидејќи двете намирници содржат природни соединенија кои во организмот овозможуваат ширење на крвните садови а со тоа и подобра циркулација.

Состојки за еден напиток:

2 супени лажици сок од аронија
50 мл сок од цвекло
50 мл минерална вода

Сите состојки добро измешајте ги.

Коронавирус