четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 239
home Живот и стил

Четири моќни зачини, дознајте како помагаат

Четири моќни зачини, дознајте како помагаат

Црн пипер: Црниот пипер го забрзува метаболизмот и ја подобрува циркулацијата, па со тоа и се бори со наслагите на целулитот. Црниот пипер исто така е одличен антиоксиданс кој го спречува губењето на ензимот глутатин. Сепак, внимавајте колку количински го употребувате, затоа што го зголемува апетитот.

Чили: Чилито го забрзува метаболизмот и го зголемува согорувањето на калории за 10%, а исто така го намалува апетитот. Истражувањата покажуваат дека доколку јадете храна зачинета со чили, вашиот нареден оброк ќе биде помал.

Ѓумбир: Познато е дека ѓумбирот ја поттикнува циркулацијата и метаболизмот, а исто така овој зачин е и вистинска антиоксидансна бомба. Конзумирајте го со риба, пилешко или суши, или пак како чај со мед и лимон.

Куркума: Овој зачин помага за излачување на водата и е одличен антиоксиданс, а тоа е важно доколку сакате да се ослободите од целулитот. Одлично одговара со месо, риба, јајца и ориз.

Парламентарни избори 2020