вторник, 28. март 2023. Вести денес: 100
home Живот и стил

Билката која некогаш се сметала за отровна, денес е најголемиот сојузник во чувањето на здравјето

Билката која некогаш се сметала за отровна, денес е најголемиот сојузник во чувањето на здравјето

Босилекот е билка која поттекнува од Индија, а расте во висина од 20-60 см. Во светот, постојат околу 150 видови босилек. Тој се користи во многу земји и култури. Многу одамна се сметало дека е отровен, но денес тој е една од најдобрите билки за нашето здравје.

Одличен е за :

– воспаление на усната шуплина

– лечење на тврда столица

– против грчеви во цревата

– надуеност на стомакот

– мачнини

– воспаление на бубрезите и јајниците

– нередовна менструација

Тој делува антисептички и се користи и за зараснување на раните, лечење на акни и различни воспаленија кај кожата, го поттикнува потењето и ја намалува телесната температура. Исто така, одличен е против убоди од инсекти, бидејќи неговиот силен мирис ги одалечува инсектитите, но тој ги смирува убодите по каснувањето.

Ја смирува раздразливоста, несоницата и немирот и придонесува за подобро расположение.

Начин на подготовка:

1 лажица босилек прелијте ја со 2 дл зовриена вода. Оставете да отстои 5 минути и процедете.

loading...