среда, 7. декември 2022. Вести денес: 160
home Живот и стил

АЛЕРГИЈА ИЛИ КОВИД-19? Докторка објаснува како најлесно да направите разлика (ВИДЕО)

АЛЕРГИЈА ИЛИ КОВИД-19? Докторка објаснува како најлесно да направите разлика (ВИДЕО)

Иако агонијата околи коронавирусот трае, многу луѓе се уште не се сигурно како правилно да ги препознаат симптомите. Доколку сте склони на алергии, сосема е возможно да биде уште повеќе збунет, не знаејќи дали имате коронавирус или пак стандардна алергија.

Доктор Лесли, која е многу активна на својот ТикТок профил, открива како најлесно да направите разлика меѓу едните и другите симптоми.

Она што е заедничко и за алергијата и за Ковид-19 е сувата кашлица и болки во грлото. Меѓутоа, алергијата исто така пројавува и кивање, чешање на очите и течење на нос, додека за коронавирусот е нешто сосема друго:

– Може да се појави треска, отежнато дишење, болки во телото и повраќање и дијареа, што дефинитивно не е типично за алергии.

Еве како тоа го објасни докторката:

@drleslie

Do I have COVID19 or just allergies?? I’ll tell yah!! Info from 4/3/2020. #allergies #allergy #tips #facts #woah #fyp

♬ original sound – Doctor Leslie

Qatar 2022