недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 32
home Живот и стил

Ако се будите да уринирате неколку пати во текот на ноќта, кажете му го тоа на вашиот лекар – може да биде алармантно

Ако се будите да уринирате неколку пати во текот на ноќта, кажете му го тоа на вашиот лекар – може да биде алармантно

Постојат многу причини зошто би можеле да бидете будни навечер, а една од нив е празнење на мочниот меур. И додека мокрењето среде ноќ е далеку од невообичаено, тоа може да биде показател дека нешто не е во ред ако се случува премногу често.

Експертите советуваат дека треба да разговарате со вашиот лекар ако се разбудите неколку пати во текот на ноќта и одите во тоалет.

Сомневање за ноктурија
Во средна возраст, се очекува едно будење во текот на ноќта поради потреба за мокрење, но ако бројот на повици за мокрење е почест, треба да му кажете на вашиот општ лекар.

Имено, постојат голем број на болести кои можат да предизвикаат ноктурија, и тие се базираат на една од трите главни категории – нарушувања на централниот нервен систем, како што се тумори на мозокот и апнеја при спиење; кардиоваскуларни нарушувања, вклучувајќи срцева слабост и сериозни проширени вени; и нарушувања на мускулите на мочниот меур, како што се дијабетес, рак на мочниот меур или зголемена простата.

Повеќе бенигни причини
Ноктуријата, исто така, може да биде знак на инфекција на уринарниот тракт или инфекција на мочниот меур, според Healthline.

Но, дури и овие инфекции можат да имаат сериозни последици ако не се лекуваат. Д-р Дирбејл Колинс, доктор по медицина на Универзитетската болница Корк, исто така предупредува дека одредени лекови, како што се диуретици и мускулни релаксанти, можат да предизвикаат ноктурија како несакан ефект.

– За да ја дијагностицира причината, вашиот лекар ќе ја прегледа вашата медицинска историја, вклучувајќи список на лекови што ги користите, и ќе побара да водите дневник за течности. Исто така, може да ве испрати на анализа на крв и урина, скенирање на мочниот меур или цистоскопија – вели Колинс.

Будењето навечер може да влијае на вашето тело без оглед на причината

Дури и ако основната причина не е сериозна, ноктуријата сепак може негативно да влијае на вашето тело, вели Ангела Фишман, специјалист за ноктурија.

– Колку почесто се будите навечер поради мочниот меур, толку вашето тело е под стрес. Ова, се разбира, може да вклучува намалување на целокупното време на спиење и пофрагментиран сон со слаб квалитет што ве тера да бидете премногу поспани во текот на денот, што го нарушува вашиот фокус и може да влијае на вашето расположение, вели Фишман.

За постарите возрасни лица, Фишман вели дека ноктуријата може да создаде поголем ризик од пад и повреди.

Коронавирус