четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 92
home Живот и стил

Ако пиете топол чај или кафе ризикувате да заболите од оваа болест

Ако пиете топол чај или кафе ризикувате да заболите од оваа болест

Ако сакате кафе, сигурно сакате да го пиете топло, особено во зимските денови. А дали ќе продолжите со тоа и после ова сознание?

Неодамнешно истражување покажало дека луѓето кои сакаат да пијат врел чај или кафе сериозно го загрозуваат своето здравје. Имено, како што велат научниците, тие имаат пет пати повеќе шанси да заболат од рак на грлото доколку со врелиот чај или кафе уживаат и пиејќи алкохол или во пушењето цигари.

Во спортивно од тоа, научниците заклучуваат, луѓето кои конзумираат алкохол и тутун имаат двојно помалку шанси да заболат од овој вид рак доколку чајот или кафето ги пијат ладни.

-Ова истражување доведува до заклучок дека поради превентива од рак на грлото треба да се воздржувате од внсување врели пијалоци во себе, како и алкохол и цигари, вели доктор Џун Лив од Националната научна фондација во Кина.

Коронавирус