среда, 28. септември 2022. Вести денес: 86
home Живот и стил

Ако наскоро полните 40 години, влегувате во најубавиот период од вашиот живот: Ова се 8-те предности

Ако наскоро полните 40 години, влегувате во најубавиот период од вашиот живот: Ова се 8-те предности

Четириесеттите се, според научниците, еден од најдобрите периоди во животот на луѓето – сè уште сте млади и со добро здравје, имате повеќе искуство, самодоверба и знаете што сакате и како да го добиете.

Сите сме навикнати да слушаме дека нашите дваесетти години се најдобрите години во нашите животи, но можеби тоа не е баш точно. Имено, четириесеттите години имаат тенденција да бидат едни од најдобрите години во нашите животи, бидејќи тие можат да бидат посреќни, па дури и побогати. Можеме да најдеме повеќе време за хоби и да ги работиме работите што ги сакаме, а негативните страни на животот ги прифаќаме помирни и помудри, пишува Bright Side.

1. Подобра финансиска состојба
Парите можат да бидат причина за голем стрес и проблеми кај луѓето, но за среќа, обично во староста луѓето имаат помалку проблеми. Според податоците на банката, најмногу штедат луѓе на возраст меѓу 45 и 54 години.

Според PayScale (американска компанија за компензација на софтвер и податоци што им помага на работодавците да управуваат со приходите на вработените), жените почнуваат да го достигнуваат врвот на својата заработка на 44-годишна возраст, додека кај мажите е на 55-годишна возраст.

2. Поминувате помалку време на социјалните мрежи и го користите времето подобро
Секој знае колку влијание можат да имаат социјалните мрежи и колку е лесно да се поминат часови на прелистување низ истите неколку апликации. Сепак, луѓето во четириесеттите години го прават тоа многу помалку и можат подобро да управуваат со своето време.
Според истражувачкиот центар „Пев“, луѓето во петтата деценија користат социјални мрежи многу помалку од помладите, а 56 проценти од нив велат дека би можеле да се откажат од нив без никаков проблем.

3. Имате подобра рамнотежа помеѓу деловниот и приватниот живот
Додека помладите луѓе се посветени на работата и кариерата и ќе бидат повеќе подготвени да го жртвуваат своето слободно време, на возраст од 34 до 44 години, 57 проценти од вработените велат дека конечно се задоволни со рамнотежата на нивната работа и личен живот во петтата декада.

4. Потребен ви е помалку сон
Според студијата објавена во списанието Спиј, возрасните на возраст од 40 до 55 години спијат околу 23 минути помалку од возрасните на дваесет и триесет години.

5. Посреќна врска
Бракот е голем чекор за многу луѓе, и секако, често постои страв од тоа каков ќе биде брачниот живот на млада возраст. Сепак, спротивно на популарното верување, никогаш не е доцна за брак. Всушност, според оваа студија, доцниот брак е најдобар за трајна среќа.
Резултатите од студијата покажаа дека луѓето кои се венчале подоцна од своите врсници имале поголема самодоверба кон партнерот. Од друга страна, ако сте биле во брак претходно, постои голема шанса во вашата долгогодишна врска што досега издржуваше препреки и проблеми, да пронајдете оптимален начин да функционирате и да бидете задоволни.

6. Имате поголема самодоверба
Истражувањето од Харвард сугерира дека нашето ниво на самодоверба се приближува до својот врв откако ќе наполниме 40 години. Тоа е една од најдобрите предности на четириесеттите, бидејќи задоволството со она што го имаме е најголемиот благослов и предуслов за среќа.

7. Имате подобра концентрација
Според истражувањето објавено во списанието „Психолошка наука“, обемот на вашето внимание го достигнува својот врв кога имате околу 43 години. Помалку се грижиме за бесмислените работи и повеќе се фокусираме на работите што ни се важни, што нè прави попродуктивни.

8. Продолжувате да се развивате ментално
Според Бирото за статистика на трудот, постарите возрасни лица поминуваат повеќе време на читање отколку помладите. И читањето има бројни придобивки и значително го развива нашиот речник.

Коронавирус