петок, 30. септември 2022. Вести денес: 118
home Живот и стил

Ако ги имате овие утрински ритуали, залудно сте на диета – еве што не треба да правите

Ако ги имате овие утрински ритуали, залудно сте на диета – еве што не треба да правите

Дали некогаш сте помислиле дека вашите утрински ритуали ве спречуваат во намерата да ослабете, иако вежбате и се трудите да се храните здраво?

Внимавате на сѐ, а никако да ги симнете вишокот килограми. Ако се препознаете во овие утрински навики, време е да промените нешто.

Многу спиете

Ако премалку спиете, хормонот на стрес кортизол што се произведува кога сте ненаспани, ви го зголемува апетитот. Но, и премногу спиење не е на добро, барем не за вашата линија. Резултатите од едно најново истражување покажаа дека спиењето повеќе од 10 часа може да го зголеми индексот на телесна маса, особено спиењето до доцна наутро.

Се спремате во мрак

Кренете ги ролетните или отворете ги завесите кога ќе станете од спиење. Утринската светлина ќе го разбуди вашиот метаболизам и целото тело. Како очекувате денот да ви биде исполнет со енергија, ако се спремате во полутемница и не го подготвувате телото за активностите што следат? 20 до 30 минути дневна светлина е доволно за да влијае на индексот на телесна маса.

Не го местите креветот

Можеби ви звучи чудно, но дозволете да ви објасниме за што се работи.  Едно истражување во САД покажа дека луѓето кои го местат креветот наутро не само што се раздвижуваат и со тоа го поттикнуваат метаболизмот, туку и подобро спијат навечер, што како рековме е важно за одржување на линијата.

Јадете премалку наутро

Не е тајна дека здравиот и балансиран појадок е важен за да имате енергија во текот на денот. Ако изедете квалитетен утрински оброк, ќе го потрошите во текот на денот и нема да бидете прегладнети до ручек. Балансираната исхрана е важна ако сакате да се решите од тие вишок килограми.

Коронавирус