петок, 20. мај 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

8 архетипови во врските: Кој сте вие?

8 архетипови во врските: Кој сте вие?

Нашите стилови на функционирање во врската се мешавина од нашата биологија, темперамент, емоционална историја, искуства и повратни информации што ни ги испраќа светот. Додека еден стил има тенденција да доминира, сите ние се прелеваме на рабовите во други категории, тврди новозеландскиот психолог Карен Ниму.

Таа вели дека постојат 8 архетипови на љубовните врски, а разбирањето кој архетип најдобро го опишува вашиот стил на врска може да ви помогне да објасните зошто паѓате во одредени модели на однесување кога сте во врска.

1. Избегнувач
Избегнувачите се типови кои се борат целосно да се посветат на една личност до тој степен што тие ќе имаат „една нога на врата“ во секоја врска и никогаш нема да му дадат на својот партнер 100 % од себе. Потребна им е дополнителна поддршка и дополнително верување во љубовта, затоа што биле предадени во претходните врски. Тие никогаш не можат да бидат подготвени целосно да се откажат и можат да останат во долги врски само ако им ветите дека „вратата секогаш ќе биде малку отворена“ и генерално ќе им дадете чувство на поголема слобода отколку во класичните врски.

2. Угодувач
Овој тип личност е многу пожелен и во пријателството и во врските. Тие се добронамерни, многу љубезни и ги ставаат своите најблиски пред себе и пред своите потреби во сите ситуации. Но, тие треба да научат да се ставаат себеси на прво место, инаку по некое време во врската ќе почнат да се чувствуваат исцрпено или незадоволно, бидејќи се навикнати малку да ја прашуваат другата страна.

3. Загрижени
Како што сугерира името, овие типови не можат да се свртат од она што се случило во минатото или да размислуваат што може да се случи во иднина. Несигурноста е нивниот најголем непријател. Ако вашиот партнер е таков, ќе му треба безбедност. Можеби е потребно трпеливост и да им се дозволи да ја преземат контролата, но запомнете дека тоа го прават за своја корист.

4. Сидро
Тие се совршени партнери. Тие се зрели и подготвени за дискусија и компромис. Тие се независни, но не се ладни во тоа и лесно ги разбираат причините на другата страна. Врските со нив се многу едноставни, но важно е да не ги земате здраво за готово затоа што во тој случај лесно заминуваат.

5. Камелеон
Камелеоните имаат помалку фиксно однесување од другите архетипови и ги менуваат своите мислења и однесување врз основа на нивните чувства. Да се ​​има ваков променлив партнер е тешко затоа што никогаш не знаете што ќе добиете или што може да влијае на нивното расположение. Затоа, анализирајте дали можете да се справите со тоа за подолго време. Ако сте камелеон, тогаш бидете свесни за вашето однесување и дајте му признание на вашиот партнер за страдањето од вашите „каприци“.

6. Носител
Ако вашиот партнер ве опише како „кнегова карпа“, тогаш вие сте ова момче. Овие се мирни луѓе на кои секогаш можете да сметате кога ќе се појават проблеми во животот. Проблемот со овој тип на луѓе може да биде во тоа што им е тешко да ги изразат своите грижи или емоции. Ако сте во врска со такво момче, посветете им малку време да им помогнете да пристапат до овој дел од себе.

7. Контролор
Како што сугерира неговото име, контролор е некој што ужива да биде главен – контролирајќи ја ситуацијата. Секогаш ќе сака да се стави себеси на прво место. Сепак, тие исто така можат да бидат склони кон манипулирање со нивниот партнер. Контролата на однесување треба да биде црвено знаме и да ве натера сериозно да ја преиспитате вашата долгорочна врска.

8. Соло играч
Тие се многу независни и им треба многу време за себе. Тие сакаат да поминуваат време сами со своите пријатели и сакаат да им се посветат на своите хоби – сами. Врската со нив може да биде проблем за луѓето кои очекуваат целосна заедница од врската затоа што не знаат како да ја обезбедат. Ако сте оној што треба понекогаш да се прилагодите на вашиот партнер и неговите потреби и ако сте во врска со соло-играч, тогаш ќе мора да инсистирате на заедничко време.

Коронавирус