четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 151
home Живот и стил

7 начини за зголемување на енергијата без кофеин

7 начини за зголемување на енергијата без кофеин

Заморот наскоро повторно ќе се појави, сè уште не сте ја завршиле работата и сакате вашиот ден да трае 48 часа, а навиките околу постојаната потрошувачка на кофеин навистина не се лесни за промена. Но, прекумерната консумација на кофеин или слатки не е здрава, иако привремено крева енергија, па затоа е време да размислите за природни решенија. И покрај тоа што само се чувствувате како да сакате да спиете преку ден, решението е да се движите наоколу, да го впивате сонцето и да го промените воспоставениот начин на живот. Ви донесуваме неколку решенија за тоа како да соберете енергија на природен начин.

Пијте вода наместо кафе
Заменете ја утринската доза на кофеин со вода. Тоа ќе ве заштити од дехидрираност и ќе го разбуди вашето тело со снабдување со кислород до вашето тело.

Излезете на сонце
Престојот на свеж воздух и изложеност на сончева светлина половина час може да помогне во зголемување на енергијата, како и „подмладување“ на умот и телото. Ова се случува делумно затоа што сончевата светлина влијае на истиот дел од мозокот што ја контролира будноста.

Дремнете
Слободно, дремнете малку попладне, за да можете да ги завршите сите обврски навечер. Ако сте многу уморни се препорачува 45 минути сон. Во тоа време, вашиот мозок ќе се одмори доволно за да биде повторно подготвен за акција.

Внимавајте што јадете
Во време кога се чувствуваме уморни, изборот на храна или пијалак што ќе „нѐ турка“ не е воопшто неважно. Мезењето на чипсови или енергетски плочки не е задоволителен извор на енергија.

Збогатете го вашето тело со витамини
Нашето тело има потреба од витамини поради низа витални процеси, вклучително и оние кои ја трансформираат глукозата во енергија. Внесувајте витамини во вашето тело секој ден, како и магнезиум, кој е еден од минералите вклучени во процесот на претворање на шеќерот во енергија. Исто така, јадете храна богата со витамини, вклучувајќи свежо овошје и зеленчук, јаткасти плодови, цели зрна и риба.

Движете се
Веројатно се чини како последното нешто што ви треба кога сте уморни, но малку вежбање по неколку часа седење на работа може да ви донесе корист. Кога се чувствувате многу уморно и имате малку енергија, направете краток тренинг или едноставно прошетајте. Ова веднаш ќе го разбуди вашето тело.

Седете исправено
Седењето во стуткана положба значи побрзо губење на енергијата од едноставна причина – белите дробови дишат полесно ако сме во исправена положба.

Коронавирус