петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 229
home Живот и стил

5 работи на кои треба да внимавате кога организирате свадба

5 работи на кои треба да внимавате кога организирате свадба

Кога станува збор за организација на вашата свадба, потребни се посебни логистички вештини за да можете да ги реализирате сите ваши идеи. Крајниот резултат треба да ви се допадне најпрво вам, а потоа и на сите поканети гости.

Означете организатор:

Доколку сте подготвени да издвоите одредена сума на пари, ангажирајте професионалец, кој ќе се погрижи за сите потребни детали, од цветен аранжман и украсување, храна и пијалоци, ресторан, црква и организирање матична служба. Иако за овој потфат ќе треба да издвоите поголема сума на пари, со оглед на комплексноста и одговорноста на работата.

Доколку вие сте организаторот:

Би требало да знаете од каде да започнете. Прв на листата е буџетот со кој располагате, потоа следи бројот на гости, место каде би сакале да се одвива свеченоста, желбите на партнерот секако не треба да ги занемарите па понатаму да одберете што би сакале да вметнете во вашиот судбоносен ден.

Размислете пред да ги ангажирате вашите пријатели и членови од семејството:

Најчесто оние кои се емотивно врзани за вашата свадбена свеченост, можат најмногу да помогнат. Со цел да ви олеснат вам и секако да делуваат во интерес на вашите желби. Притоа треба да внимавате на тоа дека тие можеби сакаат да издвојат време да бидат со вас и да планираат, но имаат и свои обврски за кои треба да се грижат. Внимавајте за да не ги оптоварувате дополнително кога веќе се одлучиле да ви пружат помош и подршка.

Подгответе се за предизвикот:

Кога знаете што сакате, потрудете се организацијата да не ви претставува дополнителен стрес. Бидете трпеливи и прифатете го предизвикот.  Сфатете го тоа како една обрврска која ќе ви претставува забава и започнете со планирање.

извор: Нане

Коронавирус