четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

Жирито лееше солзи, публиката громогласно аплаудираше- тој е слеп, има аутизам и епилепсија, а неговиот глас е ангелски (ВИДЕО)

Жирито лееше солзи, публиката громогласно аплаудираше- тој е слеп, има аутизам и епилепсија, а неговиот глас е ангелски (ВИДЕО)

Настапот на 20 годишниот Денис Барта од Сараево речиси жирито на хрватскиот „Супер талент“ ќе го паметат вечно.

Денис е роден во Италија каде неговите родители тогаш живееле, роден е три месеци порано со 535 грама, а осум дена по раѓањето му било оперирано срцето. Кога наполнил 40 дена бил потполно слеп.

Од втората негова година се бори со епилепсија, а на четири години му е дијагностицирано аутизам.

Иако не може да ги движи рацете за секојдневни активности, тој свири клавијатура.

Коронавирус