недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 10
home Занимливости

Згодни медицински сестри ги соблекле униформите и облекле бикини со една цел

Згодни медицински сестри ги соблекле униформите и облекле бикини со една цел

Студијата во која медицинските работници беа ставени на столб на срамот поради споделување на фотографии во бикини предизвика низа непримерни коментари на социјалните мрежи.

Минатото лето, во изданието на „Journal of Vascular Surgery“ се појави студија во која весникот дефинира „неодговарачка облека“ како „фотографии во долна облека, провокативни костими за капење и провокативно позирање во бикини“. Набрзо, непримерните оцени за здравствените работници биле повлечени, но лавината коментари на таа тема повеќе ништо не може да ја спречи…

А здравствените работници го возвратија ударот на ваквиот сексистички пристап – тие ги преплавија социјалните мрежи со фотографии во бикини, заедно со фотографии на кои се во работна униформа, под хаштагот #MedBikini на Инстаграм и Твитер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Најнови вести

Коронавирус