недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 6
home Занимливости

Жените раѓаат во 60-тите години, живеат подолго од сто години – еве со што се хранат двата најдолговечни народи во светот

Жените раѓаат во 60-тите години, живеат подолго од сто години – еве со што се хранат двата најдолговечни народи во светот
фото: pixbay

Племињата Вилкмбамба и Хунза се посебни по многу нешта, но овие племиња привлекуваат големо внимание бидејќи животниот век на нивните членови е 100 години.

Тие се исклучително здрави и долговечни, а целиот свет се прашува која е нивната тајна.

Вилкамбамба е мал, крајно недостапен град во јужниот дел на Еквадор и често се нарекува „изгубен град на Инките“, а племето Хунза се наоѓа во северниот дел на Пакистан во близина на границата со Русија и Кина.

Овие два племиња водат сличен начин на живот и карактеристично е што тие имаат исклучителна почит кон постарите лица и се грижат еден за друг цел живот. Покрај развиената емпатија што е предуслов за среќна заедница, тајната на нивното здравје и долг живот е во традиционалната, нискокалорична, претежно растителна диета.

На храната често гледаме како на забава, односно на задоволство што ќе замени некое друго емотивно лишување. Неразвиената свест за храната што ја јадеме доведува до зголемен ризик од разни болести и дебелина.

Луѓето од племињата Хунза и Вилкамбамба ја сметаат храната како енергија што им е потребна за да ги охрабрат нивните тела да функционираат здраво.

Научниците открија како изгледа исхраната на овие две племиња:
– Нивната диета е малку калорична (според западните стандарди)
– Содржи здрави јаглехидрати од цели зрна, зеленчук и овошје
– Нивната исхрана се состои од многу малку или никаква преработена или преработена, рафинирана храна. Оброците не содржат вештачки шеќер, конзерванси, вештачки ароми или други хемикалии
– Јадат свежа сезонска и органска храна
– Нивната диета содржи малку (но не и исклучително малку) маснотии од природни извори како што се семе, ореви, а понекогаш и риба, наместо масла во шишиња, маргарин или заситени животински масти
– Протеините главно се добиваат од растителни извори: мешунки, цели зрна, семиња и ореви

Најнови вести

Коронавирус