понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 89
home Занимливости

Жена го тужи Мекдоналдс, причината ќе ве збуни и насмее

Жена го тужи Мекдоналдс, причината ќе ве збуни и насмее

Една Русинка се решила да го тужи познатиот ланец на ресторани за брза храна „Мекдоналдс“ поради реклама за чизбургер кој ја натерал да го прекрши постот и нејзините верски чувства.

Ксенија Овчиникова тврди дека го прекршила постот откако била намамена да купи чизбургер. Таа го тужи ланецот на ресторани за кршење на законот за заштита на потрошувачите.

Таа ја обвини компанијата дека рекламиле месо и животински производи во моментот кога христијаните се воздржувале од конзумирање на истите и бара 1000 рубљи (14 долари) компензација.

Во април 2019 година Овчиникова шетала по улица кога наишла на билборд со реклама за чизбургер. Тврди дека 16 година успешно постела, и дека таа година постела еден месец, но не можела да одолее на рекламата.

Локални избори 2021