среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Занимливости

Збогум за најпознатиот автомобил во историјата (ВИДЕО)

Збогум за најпознатиот автомобил во историјата (ВИДЕО)

Околу половина година по изработката на последниот примерок, дојде време за достојно збогување.

Се разбира,станува  збор за Фолксваген и неговата легендарна Буба. Не само што е еден од најпрепознатливите автомобили во историјата, туку со тираж од 23 милиони единици и над 80 години историја, тој е еден од најпродаваните и најтрајните модели.

Затоа, филијалата „Фолксваген“ на САД одлучи да се збогува од овој легендарен модел, кој (засега) нема наследник. Секој крај е почеток на нешто ново, ќе кажат уметничките души, а Фолксваген ќе игра на картата на емоции. Бубата дефинитивно стана дел од историјата и овие времиња се предодредени за некои други икони кои се појавуваат, се разбира, електрични.

Видеото со наслов ,,Последната милја” е посветена специјално на оваа икона на Фолксваген.

Коронавирус