недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 82
home Занимливости

Засадете ја оваа билка покрај доматот за да добиете повеќе плодови

Засадете ја оваа билка покрај доматот за да добиете повеќе плодови

Покрај секоја садница домати може да засадите три садници босилек. Ако ги берете редовно врвовите на босилекот, ќе се разгранат и ќе произведат ароматични листови, а нема прерано да се претворат во цвет.

Според искуствата кои ги споделиле градинарите, и невенот на доматот делува како природна заштита односно го прави неговиот род поуспешен.

Невенот воедно е и лековита билка, Добар за доматот е и лукот кој ги одбива црвените пајаци, пишува 24сата.хр

Покрај доматот добро е да се засади и грав затоа што добро го фиксира тлото и на коренот на доматот му служи како природно ѓубриво. Грашокот сепак не треба да се сади крај доматот, бидејќи може да се вплете околу него и да го загуши. Морковот поволно делува на доматот, но посаден под него ќе создаде ситни корени.

Лоши за доматот се компирите, краставиците, бидејќи нивните корења лошо влијаат врз растот на доматот.

Коронавирус