среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 105
home Занимливости

Заразените горили со коронавирус целосно оздравеле

Заразените горили со коронавирус целосно оздравеле

Осум горили од Зоолошката градина во Сан Диего целосно заздравеле откако минатиот месец биле позитивни од Ковид-19, соопштија од Зоолошката.

Горилите се заразиле и покрај тоа што членовите на тимот кои се грижат за нив се придржувале до мерките кои биле препорачани.

Сите осум горили по дијагнозата биле во изолација, а некои од нив имале блага кашлица, гушење и секрет од носот.

Официјалните лица од Зоолошката градина сметаат дека горилите оздравеле благодарение на добрата нега од ветеринарите.

ЕУРО 2020

Македонија