четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 213
home Занимливости

Занесена е по Викиншкиот изглед: Јас сум вистинска кралица на Викинзи (ФОТО+ВИДЕО)

Занесена е по Викиншкиот изглед: Јас сум вистинска кралица на Викинзи (ФОТО+ВИДЕО)

Жена од Норвешка пронашла начин да се поврзе со своето потекло со тоа што стана „модерен Викинг“.

Сал Геирсдотир, од Риџ, Норвешка, изминатите 10 години ги поминала облечена како „кралица на Викинзите“.

Таа е занесена по Викиншкиот изглед.

Сал за себе вели дека е „чудно, креативно дете“ и растејќи секогаш била „опседната“ со старите норвешки приказни и античката историја.

Сега, на 31 година, Сал се нарекува себеси „денешен Викинг“, чиј живот е под влијание на традиционалната естетика и култура.

Локални избори 2021